Home / Zawody / Militari / Zawody Militari

 

2006-04-22 13-19-30 IMG 9717 resize„Militari” to powszechna, lecz nieoficjalna nazwa Konnych Mistrzostw Wojska Polskiego, rozgrywanych w II Rzeczypospolitej Polskiej. Celem współzawodnictwa między oficerami pułków kawalerii oraz pułków i dywizjonów artylerii o trakcji konnej było m.in. wyrobienie hartu ducha, woli zwycięstwa i błyskawicznej reakcji na wszelkiego rodzaju zaskoczenia.

Mistrzostwa organizowane były rokrocznie, począwszy od 1923r. w różnych miastach Polski – w Warszawie, Poznaniu, Wilnie, Krakowie, Baranowiczach, Hrubieszowie, Suwałkach, Łucku, Białymstoku i Lwowie, by po raz ostatni zorganizować je w 1939r. w Bydgoszczy.

Trzydniowe zawody, oprócz konkurencji typowo sportowych, charakterystycznych dla WKKW (ujeżdżenie, bieg terenowy i skoki), wzbogacone były o próby typowo wojskowe – strzelanie z pistoletu, władanie szablą i lancą. Konkurencje bojowe przeprowadzane były w tempie szarżującego konia.

Warunki rozgrywania tych zawodów zmieniały się do roku 1939 parokrotnie, w miarę nabywanych doświadczeń przez organizatorów i w wyniku ożywionych dyskusji prowadzonych przez znanych zawodników i instruktorów. Jednakże zasada celowości zespołowej konkurencji oficerów pomiędzy pułkami o znaczeniu wysoce sportowym, a przy tym służącym orientacji i liczeniu się z siłami koni i jeźdźców w swojej grupie pozostała przez wszystkie te lata niezmienna.

2011-04-16 12-49-06 IMG 1228Organizowane obecnie w różnych miejscach Polski na wzór przedwojennych Konnych Mistrzostw Wojska Polskiego zawody „Militari”, z oczywistych względów, tylko je przypominają. Nie ma i już nie będzie czterdziestu pułków kawalerii oraz innych jednostek broni jezdnych, z których wywodzili się doskonale wyszkoleni zawodnicy startujący na miesiącami do tego przygotowywanych koniach. Współczesne „Militari” to konkurs skupiający głównie amatorów, startujących na koniach używanych na co dzień w sporcie lub rekreacji. Jest to jednak również wyraźny znak ciągle żywej tradycji Wojska Polskiego okresu międzywojennego. To również dowód nostalgii i szacunku dla tamtych czasów. Czasów, które już nigdy nie powrócą.

Źródło: „Konne Mistrzostwa Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej” Lesław Kukawski i Regulamin Sportu Konnego w Wojsku Polskim – Warszawa 1933.

 
Share this page