Home / Zawody / Nagrody / Nagroda im. rtm. Szymona Skorupskiego

 

Nagrody im. rtm. Szymona Skorupskiego zostały ufundowane przez rodzinę oficera. Są to przedmioty użytkowe wzorowane na nagrodach przedwojennych. Na każdej wygrawerowano monogram Pułku oraz jedną z żurawiejek.

Rtm. Szymon Skorupski /*1906 – +1986/ wychowany w majątku rodzinnym Lipnik i Lipniczek /powiat sandomierski/ w duchu patriotycznym. Spełnieniem jego pragnień było wstąpienie do Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu.

Oficer /rotmistrz/ 15. Pułku Ułanów Poznańskich, odznaczony we wrześniu 1939 roku Orderem Wojennym Virtuti Militari V kl. i Krzyżem Walecznych.

Od 1937 r. pierwszy adiutant dowódcy Pułku, w trakcie kampanii wrześniowej (od połowy września) dowódca szwadronu kolarzy.

W barwach Ułanów Poznańskich osiągał znaczące sukcesy sportowe. Wówczas w stopniu porucznika, Szymon Skorupski uczestniczył w Mistrzostwach Armii w latach 1935-1939 zajmując z zespołem 15. Pułku Ułanów Poznańskich: w roku 1936 – 3 miejsce; w roku 1937 -2 miejsce; w roku 1938 – 1 miejsce; w roku 1939 – 3 miejsce.

Na tych zawodach zawsze dosiadał wałacha „Zakaz”, hodowli Tekli Chłapowskiej z Turwi.

W ogólnokrajowej punktacji indywidualnej i zespołowej prowadzonego za lata 1923-1939 rankingu oficerów, którzy zdobyli najwięcej punktów w zawodach hippicznych, zajmował 16 miejsce.

Warto odnotować, że 15. Pułk Ułanów Poznańskich słynął z doskonałych wyników w wyszkoleniu strzeleckim i jeździeckim. Znaczący wpływ na te sukcesy miał poziom życia sportowego. Jeźdźcy Pułku zdobywali czołowe nagrody w kraju i za granicą, m.in. we Włoszech, Anglii, USA. Ponadto Pułk posiadał najlepszą w Polsce drużynę polo.

Do najbardziej znanych jeźdźców w konkursie „militari” należeli rtm. Jan Brodzki, por. Jan Kiedacz, ppor. Marian Lukowski i właśnie por. Szymon Skorupski

Po wojnie mieszkał w Poznaniu, jest pochowany w alei zasłużonych na poznańskim cmentarzu komunalnym Junikowo.

Na stronie internetowej Towarzystwa b. Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich można obejrzeć (pochodzące z archiwum rodzinnego) zdjęcia z zawodów hippicznych i codziennego życia Pułku.

 
Share this page