Home / Bez kategorii / Nagroda im. st. ułana Stefana Chudego

 

Stefan Chudy urodził się  4 sierpnia 1919 r. w Wielowsi w powiecie krotoszyńskim.  Do służby w 15. Pułku Ułanów Poznańskich, podjętej  3 grudnia 1937 r., zgłosił się ochotniczo. Otrzymał przydział do  szwadronu ckm. Był wyróżniony Odznaką Pamiątkową 15. Pułku Ułanów Poznańskich, Państwową Odznaką Sportową (brązową) i Odznaką  Strzelecką  Związku Strzeleckiego strzelca III klasy (brązową). Wzięty do niewoli we wrześniu-październiku 1939 r. został skierowany przez  Durchgangslager Preussich Eylau do obozu Stalag I A Stablack (Stabławki), któremu podlegały wszystkie punkty zborne jeńców i przejściowe w Prusach Wschodnich, skąd w kwietniu-lipcu 1940 roku,  otrzymując status robotnika cywilnego przymusowo pracującego w Niemczech, został przeniesiony do miejscowości Abschwangen, do gospodarstwa Franza Riessa. Wojny zatem nie przeżył jako jeniec wojenny. Niemcy z wziętych do niewoli żołnierzy czynili pracowników przymusowych, żądali rezygnacji z praw jeńca i munduru.
W dwa lata po wojnie założył rodzinę we Wrocławiu. Pracował w środowisku akademickim w administracji pływackich obiektów sportowych. Kochał młodzież. 
Zmarł, skończywszy 99 lat. Został pochowany na Cmentarzu Osobowickim  we Wrocławiu.

Regulamin
1. Zgodnie z wolą rodziny nagroda zostanie przyznana najmłodszemu zawodnikowi MISTRZOSTW MILITARI, organizowanych z okazji dorocznego Święta 15. Pułku Ułanów Poznańskich – DNI UŁANA w Poznaniu.
2. Nagroda ma postać rzeczową. Została ustanowiona przez rodzinę st. ułana Stefana Chudego w okresie jubileuszu stulecia Ułanów Poznańskich, w 2019 roku. 

 
Share this page