Home / O Święcie / Defilada

 

IMG 6131Niemal od samego początku obchodzenia przez 15. Pułk Ułanów Poznańskich swojego Święta, jego nieodzownym elementem była defilada w szyku konnym. Była ona zwieńczeniem oficjalnych uroczystości, na które składała się m.in. Msza św.  oraz ceremonia wręczenia odznaki pamiątkowej (zwanej w 15. Pułku Ułanów Znakiem Pułkowym).

O ile Ułani Poznańscy w latach 1928-33 podczas odbywającego się w przeddzień Święta Pułkowego Capstrzyku występowali przy Pomniku w szyku konnym, a od 1934r. w szyku pieszym, to w dniu Święta Pułk występował zawsze w szyku konnym. Defilada na otwartym z czasem hipodromie poznańskim odbywała się plutonami rozwiniętymi kłusemIMG 6170 (należy podkreślić, że defilada kłusem jest jedną z najtrudniejszych do przeprowadzenia; o ile defilada w galopie czy nawet cwale z powodu wywołanego efekt, na który składają się szybkość, błysk dobytych szabel, furkot barwnych proporczyków na lancach i towarzyszący temu dźwięk setek kopyt uderzających o ziemię może obejść się bez precyzji w wykonaniu, to kłus wysiadywany obowiązujący zgodnie z regulaminami podczas defilady, wymaga niezwykłej sprawności jeździeckiej i dużej precyzji wykonania).

Od 1933r. szwadron CKM zabierał na Mszę św. i defiladę karabiny maszynowe na taczankach, a do szyku Pułku dołączał pluton Przysposobienia Wojskowego Konnego przy 15. Pułku Ułanów.

W 1934r. po raz pierwszy ustalono porządek defilady. Kolumnę otwierali oficerowie rezerwy Pułku, następnie defilowali członkowie Towarzystwa byłych Żołnierzy 1. Pułku Ułanów Wielkopolskich (15. Pułku Ułanów Poznańskich), następnie Pułk plutonami rozwiniętymi kłusem, za nim uczestniczący w uroczystości 7 Dywizjon Artylerii Konnej, a kolumnę zamykały dwa szwadrony PW Konnego.

IMG 6157Współczesna defilada, organizowana w ramach Święta Pułkowego 15. Pułku Ułanów Poznańskich – Dni Ułana, nawiązuje oczywiście do przedstawionych powyżej tradycji. Rozpoczyna się niedzielnym przedpołudniowym przemarszem przez centrum Poznania (ul. Fredry – al. Niepodległości – ul. Św. Marcin – al. Marcinkowskiego – ul. Ignacego Paderewskiego) pod Pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Prowadzą ją gospodarze Święta, a uczestniczą w niej również zaproszeni kawalerzyści z całego kraju oraz zza granicy. Po zakończeniu uroczystości pod Pomnikiem następuje przejście na Stary Rynek i wyjazd na Cytadelę trasą: ul. Rynkowa – ul. 23 Lutego – pl. Wielkopolski – ul. Wolnica – ul. Św. Wojciech  – ul. Księcia Józefa – al. Niepodległości – Cytadela. Tu odbywa się tradycyjny piknik kawaleryjski.

to; display: block;” src=”https://dniulana.pl/wp-content/uploads/2013/04/IMG_6120.JPG” alt=”IMG 6120″ width=”300″ height=”200″ />

 
Share this page