Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Polish Belarusian Czech English French German Russian Slovak

Wsparcie / Donate us

zebrolink

Capstrzyk i Apel Poległych

IMG 6056Głównym punktem sobotnich uroczystości jest Capstrzyk oraz odbywający sie po nim Apel Poległych podczas, którego oddajemy hołd żołnierzom poległym w walkach o niepodległość ojczyzny.

Pierwszy uroczysty Capstrzyk odbył się w 1927r. o godz. 20.00. W następnych latach został on przeniesiony na 15. dzień każdego miesiąca i stał się tradycją pułkową (Capstrzyk ten odbywał się w szyku pieszym na ujeżdżalni szwadronu KM, bądź na placu zbiórki Pułku bezpośrednio w kompleksie koszarowym).

W dniu 22 października 1927r. odsłonięto przy ul. Ludgardy w Poznaniu Pomnik ku czci poległych ułanów Pułku. Od następnego roku pod zlokalizowanym poza terenem koszar Pomnikiem zaczęto organizować w przeddzień Święta Pułkowego Apel Poległych, na który z miejsca swojego zakwaterowania podążała uroczystym Capstrzykiem kolumna Ułanów Poznańskich.

IMG 6110Apel Poległych organizowano początkowo o godz. 21.30, następnie o godz. 21.00, a jeszcze później o godz. 20.00. Przy Pomniku wystawiano dwuosobowy oficerski posterunek honorowy, zastąpiony od 1932r. posterunkiem honorowym podoficerskim złożonym z dwóch podoficerów zawodowych – wachmistrzów. W trakcie Apelu nazwiska poległych ze szwadronów liniowych i KM meldowali dowódcy danych szwadronów, poległych ze szwadronu technicznego i szwadronu sztabowego meldował dowódca plutonu łączności.  W przeddzień Święta Pułkowego dowódcy pododdziałów otrzymywali jako załącznik do rozkazu dziennego listę poległych Pułku.

W latach 1928-34 Pułk występował na Capstrzyku w szyku konnym, od 1934r. w szyku pieszym.

Obecnie nawiązujemy do tych tradycji, organizując uroczysty Capstrzyk w sobotni wieczór. W szyku pieszym maszeruje kolumna kawalerzystów z całego kraju i zza granicy, prowadzona przez Szwadron Honorowy 15. batalionu Ułanów Poznańskich z udziałem Kompanii Honorowej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych i przybyłych gości, poprzedzona Orkiestrą Reprezentacyjną Sił Powietrznych. Trasa wiedzie od pl. Mickiewicza, przez ul. Św. Marcin, al. Marcinkowskiego, ul. Paderewskiego do ul. Ludgardy pod Pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich, gdzie o godz. 20.00 odbywa się uroczysty Apel Poległych.

Poniżej przedstawiamy listę poległych żołnierzy 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

Stajemy dziś - z pochyloną głową, pełni zadumy i bolesnego skupienia, do uroczystego apelu poległych, pomordowanych i zaginionych:

POLEGLI I ZMARLI W POWSTANIU WIELKOPOLSKIM 1919

rotmistrz

RASZEWSKI Teodor

wachmistrz

ANDRZEJEWSKI Marian

st. strzelcy

GĄSIOREK Aleksander

MOCEK Piotr

st. ułani

MOŻDŻANOWSKI Wojciech

PAWLICKI Ludwik

strzelcy

KRZYŻANIAK Karol

MAŚLONA Wojciech

ROSADA Czesław

SPECHT Józef

TOMCZAK Stanisław

WOZOWSKI Kazimierz

WOŹNIAK Mieczysław

ułani

GRACZ Nikodem

KUBIAK Jan

MICHALSKI Stefan

POLASZEK Józef

SZYMKOWIAK Władysław

WIZE Andrzej

WZYWAM WAS DO APELU!

 

POLEGLI I ZMARLI W WOJNIE POLSKO-BOLSZEWICKIEJ 1919-1920

porucznicy

BILAŻEWSKI Tadeusz

CHŁAPOWSKI Zdzisław

podporucznicy

DUNIN Stanisław

JEZIOROWSKI Stanisław

MOSZCZEŃSKI Andrzej

PNIEWSKI Alfons

wachmistrze

ŁUCZAK Andrzej

SZUDOBAJ Stefan

kaprale

GRZEGORCZYK Józef

MŁYNARCZYK Wojciech

SZCZEGLAK Wojciech

WASIELEWSKI Stefan

ZAGÓRSKI Andrzej

ZIEMSKI Zygmunt

st. ułani

RATAJ Leon

SCHMIDT Otton

ŻUR Franciszek

ułani

ANDRZEJAK Ignacy

ANDRZEJEWSKI Jarosław

AUGUSTYNIAK Jan

BARDZIŃSKI Zygmunt

DĄBROWSKI Józef

DUTKO Walenty

FLACZYŃSKI Alojzy

GIERKOWSKI Jan

GRZEBAK Michał

JURGA Michał

KOMINOWSKI Leon

KOWALSKI Józef

KUŻANOWSKI Jan

MAZURCZAK Stanisław

MOLSKI Roman

MOSIEK Teodor

NOWICKI Józef

OSOSIŃSKI Jan

PIETRZAK Stanisław

PIOTROWIAK Franciszek

PIOTROWSKI Franciszek

PIOTROWSKI Kazimierz

PŁAWIŃSKI Walery

RAŚNIAK Ludwik

RATAJCZAK Franciszek

ROSTWOROWSKI Józef

SKRZYPCZYŃSKI Marian

SZŁAPKA Michał

SZOSTEK Antoni

SZYCHOWIAK Antoni

SZYMANEK Antoni

ŚLEDŹ Władysław

TALARCZYK Stanisław

TOMCZAK Ignacy

URBAŃSKI Gabriel

WALKOWIAK Piotr

WEBER Marian

 

WZYWAM WAS DO APELU!

 

POLEGLI I ZMARLI W KAMPANII WRZEŚNIOWEJ 1939

pułkownik

MIKKE Tadeusz

major

BOREYSZA Witold

rotmistrz dyplomowany

BUKOWSKI Zbigniew

porucznicy

BRZOZOWSKI Franciszek

CZARNOCKI Przemysław

DUNIN Antoni

GARDULSKI Stanisław

podporucznicy

GANOWICZ Zbigniew

KĘSZYCKI Zygmunt

KLECZKOWSKI Hieronim

LIEBICH Adolf

MALISZEWSKI Jan

PRÓSZYŃSKI Maciej

RUSIECKI Zygmunt

WOJCIECHOWSKI Kazimierz

podchorążowie

PLUCIŃSKI Wiesław

WARCZYGŁOWA Michał

CYGAŃSKI Zygmunt

GLABISZ Andrzej

KIERZEK Bernard

st. wachmistrze

JAEGER Alojzy

SMEKTAŁA Walenty

wachmistrze

BANDOSZ Ignacy

PODŻEREK Michał

plutonowi

PŁASKI Walenty

STYPEREK Dobromir

ZIELIŃSKI Walerian

kaprale

CHOJAN Józef

DANILEWICZ Wacław

GÓRECKI Ignacy

KALISZAN Wincenty

KOWALSKI Franciszek

KRZYŚKO Czesław

KUBIAK Stanisław

MAJCHRZAK Feliks

OSTROWSKI Henryk

TUREK Mateusz

WASILEWSKI Szczepan

WOJCIECHOWSKI Stanisław

WOLNY Jan

ZIELIŃSKI Stanisław

st. ułani

BILIŃSKI Jan

BORDA Stanisław

BROŻEK Bolesław

CZAPRAŃSKI Stanisław

DOMAGAŁA Stanisław

DZWONARKIEWICZ Jerzy

FABIAN Walenty

GAWROŃSKI Wojciech

GRACZ Feliks

KASPERSKI Mieczysław

KAŹMIERCZAK Zygmunt

KOĆWIN Jan

LESIŃSKI Zbigniew

LEWANDOWSKI Wojciech

MAGDZIARZ

MĄDRAWSKI Józef

MLECZAK Jan

ONUFRY Wasyl

ROGULSKI Stefan

SOBIERAJ Jan

SZULC Janusz

SZYMCZAK Konstanty

ULBRYCH Czesław

WANDASKI Józef

ZAREMBA Jan

ZAWADZKI Jan

ułani

ANKOWSKI Zbigniew

BISKUPSKI Marian

BOROWCZYK Stanisław

CABATA Julian

CZAPRACKI Czesław

DANEJKO Michał

DANTIA Michał

DANYSZ Włodzimierz

DRZEWIECKI Stanisław

DUTKIEWICZ

FAJA Władysław

FIRLEJ Ignacy

GAJEWSKI Ludwik

GAWRON Wojciech

GÓRNY Zygmunt

IDZIK Franciszek

JANAS Wincenty

JANKOWSKI Bogdan

KLIEN Karol

KOWALEWSKI Franciszek

KOZIOŁEK Edward

MACHAŁA Franciszek

MALESZEWSKI Ludwik

MANUSZEWSKI Ludwik

MATUSZEWSKI Stanisław

MIKOŁAJEWSKI Feliks

NASTARCZYK Jan

NOWAK Seweryn

PAZGRAT Kazimierz

PIETRZAK Feliks

POPŁAWSKI Ludomir

POTOCKI Władysław

PRZEŹNIK Czesław

RAKOWSKI Zbigniew

RATAJCZAK Stanisław

RING Zygfryd

ROBASZKIEWICZ Franciszek

RYBICKI Zygmunt

SAWCZUK Józef

SŁOMKI Andrzej

SOCHA Tomasz

SZAKOWSKI Franciszek

SZUBERSKI Bernard

SZYMAŃSKI Franciszek

ŚWITOŃSKI Witold

WALCZAK Franciszek

WIŚNIEWSKI Tadeusz

WITKOWSKI Bernard

WOJTASZEK Jan

WOŹNIAK Jan

ZAJĄC Stanisław

ZALEWSKI Stanisław

 

WZYWAM WAS DO APELU!

 

ZAMORDOWANI W OBOZACH SOWIECKICH

pułkownicy

POTEN Gwido

ZEMBRZUSKI Konrad

podpułkownik

RADOMYSKI Adam

mjr dypl.

PIOTROWSKI Stanisław

mjr lek. wet.

ZIEMECKI Albin

rotmistrzowie

BĄKIEWICZ Marian

CIWUN

DOBRZAŃSKI Zygmunt

DZWONKOWSKI Jerzy

LIDTKE Aleksander

ŁUKASZEWICZ Wojciech

PINIŃSKI Piotr

SWIRTUN Alfred

porucznicy

JORDAN Leszek

PIOTROWSKI Teofil

SICIŃSKI Zygmunt

ŻÓŁTOWSKI Stefan

podporucznicy

BIELEJEWSKI Wacław

CZECHOWSKI Zbigniew

KOZIOROWSKI Jerzy

SZUŁDRZYŃSKI Mieczysław

WOJCIECHOWSKI Kazimierz

st. wachmistrze

LEWANDOWSKI Józef

LUBELSKI Leonard

 

WZYWAM WAS DO APELU!

 

ZAMORDOWANI W OBOZACH NIEMIECKICH, NA ULICACH WARSZAWY LUB ZMARLI PO WYPUSZCZENIU Z OBOZÓW

ks. kapelan, błogosławiony

KONOPIŃSKI Marian

porucznik

CISZAK Ryszard

podchorąży

KIEŁCZEWSKI Tadeusz

SZYFTER Witold Marian

st. wachmistrz

SKARBECKI Michał

wachmistrze

BUDZYŃSKI Stanisław

GAŁACH Wincenty

 

WZYWAM WAS DO APELU!

 

ZGINĘLI W POWSTANIU WARSZAWSKIM W 1944

rotmistrzowie

LOSSOW-NIEMOJEWSKI Aleksander

SZCZEŚNIEWSKI Witold

porucznik

PIESTRZYŃSKI Józef

wachmistrz

LEDZIK Mikołaj

 

WZYWAM WAS DO APELU!

 

POLEGLI I ZMARLI W LATACH 1942-1945 W UZBEKISTANIE,IRAKU, IRANIE, PALESTYNIE, EGIPCIE I W KAMPANII WŁOSKIEJ

podpułkownik

KIEDACZ Zbigniew

rotmistrz

JOP Antoni

porucznicy

KOKOSIŃSKI Józef

KONARSKI Franciszek Ksawery

RUSZEL Tadeusz

podporucznicy

BURZYWODA Józef

LACHOWSKI Kazimierz

ZIARNO Antoni

podchorążowie

GRABSKI Zbigniew

ŁOBANÓW Anatol

chorążowie

CHOTYNIECKI Jan

st. wachmistrz

JOP Jan

wachmistrze

BORODZICZ Antoni

DĄBSKI Tadeusz

FRANKOWSKI Stanisław

GÓRECKI Adam

KOHOUTEK Jan

PRZYBYLSKI Wacław

WRÓBLEWSKI Józef

plutonowi

BORKOWSKI Piotr

BURSIAK Wacław

DĄBROWSKI Stanisław

HOROCHOWIANKO Mikołaj

KRASNODĘBSKI Stanisław

LIZURAJ Wacław

LOPKO Jan

MAŁKIEWICZ Rudolf

WIERZBICKI Julian

ZAPIÓR Władysław

kaprale

BIEŃKOWSKI Mieczysław

BUŁAJ Aleksy

GALIJEWSKI Ignacy

GRUSZCZYŃSKI Roman

GRYWACZEWSKI Piotr

GRZYBOWSKI Kazimierz

JUSZCZYSZYN Piotr

KUSTRA Stanisław

MACHULA Antoni

MIERZWA Ernest

RYCZKO Stanisław

TARASIUK Piotr

TRAUNER Roman

WABIK Jan

st. ułani

ANCHIM Gabriel

ANISIMOW Piotr

BAŁASZ Bolesław

CEDRO Stanisław

KARKOCHA Stanisław

KASPER Tadeusz

KASZTELAN Franciszek

KOZIURA Władysław

KOŹLAKOWSKI Henryk

KRAWCZYK Kazimierz

KRZYWOSZ Franciszek

ŁAZARKO Paweł

MARCINKIEWICZ Czesław

MARTUN Piotr

PASIECZNIK Kazimierz

PIETRZAK Zygmunt

PRZYBYLSKI Józef

PUCHAŁA Józef

RAFALSKI Antoni

SENTKOWSKI Czesław

SIUDEM Stefan

SZCZUREK Michał

SZWEJKOWSKI Czesław

ŚWISTUN Wacław

TROJANOWSKI Stanisław

WASYLIK Jan

WINNICKI Władysław

WODNICKI Edward

ZABDER Julian

ZYZA Jan

st. strzelec

ŁATUSZYŃSKI Tadeusz

ułani

BARCZYK Roman

BIEDULEWICZ Mieczysław

CHOMA Józef

GACZYŃSKI Stefan

JUSIS Bronisław

ŁAPIN Wacław

ŁOKIĆ Antoni

MNICH Zygmunt

MOŻDŻER Wacław

PIAŚCIK Gabriel

PRUSZCZYŃSKI Stanisław

PUDŁO Tadeusz

ŚWITYCZ Kalinik

SZPORTUN Jan

TOŁWIŃSKI Edward

TOMKÓW Jan

ZDANOWICZ Jan

strzelcy

NIKSA Stanisław

RACZKOWSKI Jerzy

 

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!